در

تفریحات رایگان فرهنگی برای روزهای قرنطینه؛ از برج میلاد تا موزه‌ی لوور

Food is an important part of a balanced diet

ویروس کرونا این روزها مردم همه‌ی جهان را خانه‌نشین کرده است. به همین دلیل مراکز فرهنگی شروع کرده‌اند به اندیشیدن تدابیری تا هم مردم در خانه‌ها بمانند و هم به لحاظ روانی سرگرم بشوند و دوران قرنطینه را راحت‌تر سپری کنند. البته که هیچ چیزی جای رفتن به یک کنسرت زنده را نمی‌گیرد اما به قسمت پر لیوان نگاه کنید. بعضی از سالن‌ها و ارکسترهای سمفونیک یا حتی کنسرت‌های پاپ ایرانی بلیت‌ها گرانی دارند و الان فرصت مناسبی برای دوستداران فرهنگ و هنر است که بتوانند به گنجینه‌ی هنر جهان دست پیدا کنند.

سی.ان.ان البته چند توصیه برای استفاده از این گنجینه‌ها کرده است. اول این که برای گشتن موزه‌ها و رفتن به کنسرت‌های مجازی برنامه‌ریزی کنید. درست مثل کاری که در شرایط عادی برای بیرون رفتن انجام می‌دادید. این‌ کار باعث می‌شود که همان تمرکز و حس را داشته باشید. در محیطی تور مجازی‌تان را شروع کنید که کمترین مزاحمت را داشته باشد. از شبکه‌های اجتماعی‌تان روی سیستم بیرون بیایید تا فقط روی هنر روبه‌رویتان متمرکز شوید. می‌توانید با یک فنجان چای گشت و گذارتان را لذت‌بخش‌تر کنید. برای هر روزتان یک تم انتخاب کنید. اگر دوست دارید اجرای موسیقی بشنوید یکی از ارکسترها را انتخاب کنید و از این شاخه به آن شاخه نپرید. اگر در خانه‌تان بچه‌ دارید حتما کودکان را هم در این تورهای فرهنگی مجازی همراه کنید.

کنسرت‌های رایگان در روزهای قرنطینه

موسیقی دوای هر دردی می‌تواند باشد. این روزها با توجه به گنجینه‌های رایگان شده به خصوص برای دوستداران موسیقی کلاسیک دوران خوبی است.

سایت تیوا

برای تماشای کنسرت کلیک کنید

با همکاری شهرداری تهران از روز جمعه هشتم فروردین تا بیست و یکم فروردین ماه هر شب یک کنسرت برای صندلی‌های خالی در برج میلاد برگزار خواهد شد. اما شما در خانه‌هایتان می‌توانید صندلی‌ها را پر کنید. برج میلاد به مدت ۲ هفته میزبان هنرمندان موسیقی برای اجراهای صحنه‌ای می‌شود. این کنسرت‌ها بدون حضور تماشاگر، هر شب ساعت ۲۱ روی صحنه می‌روند.

امید حاجیلی (۸ فروردین)، مهدی جهانی (۹ فروردین)، روزبه بمانی (۱۰ فروردین)، گروه استاد اسداللهی (۱۱ فروردین)، رضا یزدانی (۱۲ فروردین)، گروه رستاک (۱۳ فروردین)، حمید عسگری (۱۴ فروردین)، گروه گیل و آمارد، ناصروحدتی (۱۵ فروردین)، مهدی یغمایی (۱۶ فروردین)، گروه ژوانا، سعدالله نصیری (۱۷ فروردین)، حمید حامی (۱۸ فروردین)، لیان بوشهر (۱۹ فروردین)، سینا سرلک (۲۰ فروردین)، اشوان و اشکان خدابنده‌لو (۲۱ فروردین) خوانندگانی هستند که می‌توانید به صورت رایگان و زنده از خانه‌تان در کنسرت‌هایشان شرکت کنید.

سالن اپرای وین

برای تماشای اپرا کلیک کنید

وین مهد موسیقی اروپاست که حتی اگر توان مالی سفر به آن را داشتید برای یک شب حضور در اپرای مشهور وین باید صدها یورو هزینه می‌کردید. حالا می‌توانید به صورت رایگان از اپراهایی مثل «رومئو و ژولیت» و «توسکا» لذت ببرید. هر هفته این سایت اپراهایش را به روز می‌کند و می‌توانید از موسیقی و آواز بزرگترین گروه‌های دنیا لذت ببرید.

ارکستر فیلارمونیک برلین

برای تماشای کنسرت کلیک کنید

برای عشاق موسیقی کلاسیک این یک ضیافت تمام عیار است. ارکستر فیلارمونیک برلین از اولین گروه‌های موسیقی بود که دسترسی دیجیتال به اجراهای این ارکستر را به صورت رایگان برای همه فراهم ساخت. می‌توانید به آرشیو فیلم‌ها و کنسرت‌های این ارکستر هم دسترسی داشته باشید. چه اجرای جدیدی از سمفونی مالر را بشنوید و چه در آرشیو فیلم‌هایی را پیدا کنید که در آن هربرت فون کارایان بزرگ سمفونی‌های بتهوون را رهبری کرده است.

اپرای متروپولیتن نیویورک

برای تماشای اپرا کلیک کنید

برای خیلی‌ها رفتن به این سالن باشکوه و دیدن نمایش‌های سطح بالای آن یک رویاست. رویایی چند صد دلاری تازه اگر به نیویورک برسید. حالا می‌توانید تعدادی از اجراهای اپرای متروپولیتن نیویورک را به صورت رایگان ببینید که هر شب به روز هم می‌شود. شبی یک اپرای باشکوه در این روزهای کرونایی.

موزه‌‌گردی در روزهای قرنطینه

موزه رفتن عادت فرهنگی خوبی است که شاید کمتر داشته باشیم. در این روزهای کرونا می‌توانیم به موزه‌ها به صورت مجازی سر بزنیم.

موزه‌ی ملی هنر

برای تماشای موزه کلیک کنید

از نقاشی‌های رافائل تا تابلوهای رقصندگان دگا در موزه‌ی ملی هنر به صورت تورهای مجازی به نمایش درمی‌آیند. موزه‌ی ملی هنر در واشنگتن دی سی واقع است و بیش از ۴۰ هزار اثر هنری در آن موجود است. از دیدن تابلوهای آبرنگ نقاشان بزرگ غافل نشوید.

موزه‌ی بریتیش

برای تماشای موزه کلیک کنید

چیزی حدود هشت میلیون شی باارزش در موزه‌ی بریتیش موجود است که دیدن آن به صورت غیرمجازی محتاج چندین روز و صرف هزینه‌ی زیاد است. حالا کرونا باعث شده که موزه‌ی بریتیش اولین دست‌سازه‌های انسان‌ها را به صورت رایگان به نمایش بگذارد. می‌توانید به تفکیک تمدن‌ها و کشورها از آثار تمدن انسانی بازدید کنید.

موزه‌ی لوور

برای تماشای موزه کلیک کنید

موزه‌ی لوور مشهورترین موزه‌ی دنیا که در پاریس واقع شده نیازی به معرفی ندارد. دیگر لازم نیست در آن صف طولانی و شلوغ برای دیدن تابلوی مونالیزا بایستید. موزه‌ی لوور تور مجازی گذاشته و می‌توانید از نقاشی‌ها تا آنتیک‌های اتاق مصر بازدید کنید.

گالری فلورانس

برای تماشای موزه کلیک کنید

برای عشاق نقاشی یک عیش کامل است. شاهکارهای تاریخ هنر را با بهترین کیفیت می‌توانید در تور مجازی این موزه ببینید. از فرشتگان حلقه زده دور مسیح تا بهار بوتیچلی و مجسمه‌های امپراطوری روم.

موزه‌ی واتیکان

برای تماشای موزه کلیک کنید

در این صفحه می‌توانید از موزه‌ها و کلیساهای واتیکان دیدن کنید. از مصری‌ها تا گریگوریان‌های ارمنستان و البته آثاری از هنر مدرن در موزه‌ی واتیکان برای علاقمندان در فضای مجازی به نمایش درآمده است.

موزه‌ی ملی انسان‌شناسی

برای تماشای موزه کلیک کنید

این بزرگترین موزه‌ی یونان است و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان که در آن یافته‌های مربوط به انسان‌های قرن‌های پیشین به نمایش گذاشته می‌شود و حالا به صورت مجازی هم در دسترس است. بسیاری از آثار مربوط به دوران ماقبل میلاد مسیح هستند و محل کشف‌شان هم خود یونان بوده است. به جز این اما از سرتاسر جهان یافته‌های انسان‌شناسی جذابی در این موزه وجود دارد.

هنر و فرهنگ گوگل

برای تماشای صفحه‌ کلیک کنید

همیشه به این یکی دسترسی داریم اما کمتر شاید به آن سر بزنیم. الان بهترین فرصت است که با استفاده از صفحه‌ی اکتشافات هنر و فرهنگ گوگل با عکس و ویدیو دوباره دنیای شگفت‌انگیز هنر را کشف کنیم.

کتاب‌خوانی در روزهای قرنطینه

این روزها فرصت مناسبی است تا به هر زبانی که مسلط هستیم دانش‌مان را با خواندن کتاب افزایش دهیم یا با کتاب‌خوانی سرگرم بشویم.

کتاب‌های اقتصادی

برای خواندن کتاب‌ها کلیک کنید

اتاق بازرگانی تهران تمام کتاب‌هایی را که در حوزه‌ی اقتصاد در سال‌های گذشته منتشر کرده است به صورت رایگان برای دانلود در سایتش قرار داده و حتی اگر جزو اعضای اتاق هم نباشید به راحتی با یک کلیک می‌توانید آن‌ها را بخوانید و بهره ببرید.

کتاب‌های انتشارات دانشگاه تهران

برای خواندن کتاب‌ها کلیک کنید

از ابتدای فروردین امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا انتشارات دانشگاه تهران کتاب‌هایی را که چاپ کرده به صورت رایگان برای دانلود قرار داده است. البته برای خواندن این ‌کتاب‌های باید از اپلیکیشن خود دانشگاه یا فیدیبو استفاده کنید.

کتاب‌های علمی دانشگاه کمبریج

برای خواندن کتاب‌ها کلیک کنید

برای علاقمندان به علوم مختلف این یک فرصت استثنایی است. از کتاب‌های پزشکی تا فلسفه و زبان و جامعه‌شناسی و اختر فیزیک. البته این لینک به درد کسانی می‌خورد که زبان انگلیسی خوبی داشته باشند و بتوانند از کتابخانه دانشگاه کمبریج استفاده کنند.

فیلم‌بینی در روزهای قرنطینه

البته این یکی شاید برای ما که عضو قانون کپی رایت نیستیم و دانلود غیرقانونی برایمان از آب خوردن راحت‌تر است چندان اهمیت نداشته باشد اما باز هم همیشه همه‌ی فیلم‌ها در دسترس ما نیستند.

مستندهای ایدفا

برای دیدن مستندها کلیک کنید

ایدفا مهم‌ترین جشنواره‌ی فیلم مستند جهان است که هر سال در آمستردام برگزار می‌شود و بخش‌های متنوعی دارد. سایت ایدفا برگزیده‌ی فیلم‌های مستند را به صورت رایگان در اختیار علاثمندان سینمای مستند گذاشته تا آنلاین تماشا کنند. شما می‌توانید به تفکیک موضوع یا کشور تولیدکننده مستند موردعلاقه‌تان را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: تفریحات خانگی برای روزهای قرنطینه؛ بسته‌‌ی سینمایی پیشنهادی

چه فکری می‌کنید؟

نوشته شده توسط M@j!D@dmING@rm

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری …

0

ژانر جنایی و سفر به دنیای شرلوک هلمز و پوآرو

بهترین بازی‌های ویل اسمیت